اسلام هراسی

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

اسلام هراسی یا اسلاموفوبیا (Islamophobia) به معنی ترس از اسلام و مسلمانان و انجام اقدامات خشونت آمیز و ستیزه جویانه برعلیه آنان است که بیشتر در کشورهای اروپای غربی و آمریکا مشاهده می‌شود.

تاریخچه اسلام هراسی

اگرچه اولین موارد پدیده اسلام هراسی به دهه ۱۹۸۰ برمی‌گردد اما گسترش زیاد آن در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم رخ داد. در اوایل سال ۱۹۹۷، یک مرکز پژوهشی در انگلستان گزارشی در مورد اسلام هراسی منتشر کرد که نشانگر نفرت گسترده از اسلام و مسلمانان در تمام بخش‌های جامعه انگلیس بود. علاوه براین، پس از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ به مرکز تجارت جهانی در ایالات متحده آمریکا، پدیده اسلام هراسی برعلیه مسلمانان و اعراب ساکن اروپا و آمریکای شمالی افزایش یافت و زندگی را برای این گروه دشوار کرد. بسیاری از افراد بعد از این تاریخ در محل کار خود یا در خیابان مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند یا اموال آنان تخریب می‌شد. حتی در برخی موارد کنترل‌های امنیتی توسط نیروهای دولتی نیز به شکلی غیرقابل توجیه افزایش یافته بود. اگرچه سیاست‌مداران و حتی رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا یعنی جرج دبلیو بوش خواستار مراقبت از حقوق مسلمانان شده بود اما در دوره ۵ ماهه بعد از ۱۱ سپتامبر ۱۷۰۰ واقعه سوء قصد به مسلمانان در آمریکا به ثبت رسیده بود. اسلام هراسی و ضدیت با مسلمانان به گونه‌ای بود که حتی مهاجران سکولار از جوامع مسلمان را نیز هدف قرار می‌داد.

در ایالات متحده و کانادا تهدید فزاینده برای آزادی‌های مدنی و بیگانه هراسی ناشی از آن توسط بسیاری از مسلمانان یا حتی شهروندانی که مدت زمانی بسیار طولانی را در این کشورها زندگی کرده‌اند نیز تجربه می‌شود. در انگلیس نیز بمب‌گذاری در لندن در سال ۲۰۰۵ منجر به وضع قانون جدید ضد تروریسم شد که توسط نخست وزیر تونی بلر ابلاغ شد و به صورت غیرمستقیم جامعه مسلمان را در معرض فشارها قرار داد.

مقابله با اسلام هراسی

در پاسخ به گسترش فزاینده اسلام هراسی، در سال ۲۰۰۴ سازمان ملل متحد كنفرانسی به نام «مقابله با اسلام هراسی: آموزش تحمل و تفاهم» را در دفتر خود در نیویورك برگزار كرد. این کنفرانس با حضور بیش از ۶۰۰ نماینده از کشورهای مختلف جهان برگزار شد و به دنبال افزایش آگاهی نسبت به اسلام هراسی و به طور کلی بیگانه هراسی بود.

منبع

Encyclopedia.com