امپرسیونیسم

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

امپرسیونیسم جنبش هنری بود که در سال ۱۸۷۲ در فرانسه ظهور یافت. این جنبش را می‌توان اولین جنبش مدرن در نقاشی دانست. تاثیرات این جنبش ابتدا در پاریس و سپس در سراسر اروپا و جهان گسترش یافت.

نقاشی امپرسیون، طلوع آفتاب اثر کلود مونه در سال ۱۸۷۲

نام این جنبش از نام یکی از نقاشی‌های کلود مونه با نام امپرسیون، طلوع آفتاب (به انگلیسی: Impression, Sunrise و به فرانسوی: Impression, soleil levant) که در سال ۱۸۷۲ نقاشی شده است گرفته شده است. بنیان‌گذاران امپرسیونیسم هنرمندانی بودند که سالن‌ها و حمایت‌های دولتی را رد کردند و تلاش داشتند از زیر فشار سبک نقاشی واقع‌گرای آن روزها رها شوند.

ایده‌های اصلی امپرسیونیسم

در زمانی که امپرسیونیسم پدید آمد نقاشان تلاش داشتند آثاری خلق کنند که هرچه بیشتر به واقعیت شبیه باشد و در واقع برای خلق نقاشی‌هایی با جزئیات بالا و شبیه عکس تلاش می‌کردند. در مقابل امپرسیونیست‌ها تمایل به کشیدن آثاری داشتند که جنبه حسی و لحظه‌ای صحنه‌ها را نشان دهد و حالتی رویا گونه داشته باشد. برای دستیابی به این هدف، نقاشان امپرسیونیست از استودیوها بیرون آمدند و در خیابان‌ها و حومه‌های شهرها و در هوای دلپذیر به نقاشی کردن پرداختند.

امپرسیونیست‌ها قلموی خود را شل می‌کردند و از رنگ‌های روشن استفاده زیادی می‌کردند. آن‌ها استفاده از چشم‌اندازهای خطی سنتی را کنار گذاشتند و از وضوح که در نقاشی‌های پیشین برای متمایز کردن عناصر تصویر استفاده می‌شد دوری کردند. به همین دلیل است که بسیاری از منتقدان، امپرسیونیست‌ها را به دلیل ظاهر ناتمام و کیفیت به ظاهر آماتور نقاشی‌های‌شان سرزنش می‌کنند. آن‌ها علاقه داشتند از نقاشی‌هایی که شامل فرم‌های ایده‌آل و با تقارن کامل بودند دور شوند.

آن‌ها همچنین تغییرات عظیمی که در اواسط قرن نوزدهم درحال وقوع بود را ثبت می‌کردند. در نقاشی‌های امپرسیونیست‌ها ایستگاه‌های راه آهن، بلوارهای عریض و آپارتمان‌های لوکس و بزرگ به صورت چشمگیری دیده می‌شوند. آن‌ها احساساتی را که ساکنان اولین کلان شهر مدرن یعنی پاریس تجربه می‌کردند را به خوبی منعکس کرده‌اند.

نقاشی برداشت یونجه اثر کامی پیسارو 1901

هنرمندان برجسته جنبش امپرسونیسم

ادوارد مانه را شاید بتوان سرشناس‌ترین نقاش این سبک دانست. نقاشی ناهار در چمنزار که مانه در سال ۱۸۶۳ آن را کشید از مشهورترین آثار این سبک است که به دلیل محتوای خاص‌اش با نقدهای جدی روبرو شد. از دیگر نقاشان سرشناس این سبک می‌توان به آلفرد سیسلی، برت موریسو، کامی پیسارو، ادگار دگا، پل سزان، کلود مونه، گوستاو کایبوت، مری کست و پیر آگوست رنوآر اشاره کرد.

نقاشی مسابقات اسب‌دوانی در لانگشام اثر ادوارد مانه در سال 1866


مقالات مرتبط