اندرو کارنگی

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

اندرو کارنگی (به انگلیسی: Andrew Carnegie) در ۲۵ نوامبر ۱۸۳۵ در دانفرملین اسکاتلند به دنیا آمد. وی یکی از پنج فرد ثروتمند تمام تاریخ به شمار می‌رود و به دلیل اختصاص دادن بخش زیادی از ثروت‌اش مشهور می‌باشد.

اندرو کارنگی

خانواده اندرو نسبتاً فقیر بودند و در سال ۱۸۴۸ به علت قحطی در اسکاتلند، تصمیم گرفتند به آمریکا مهاجرت کنند. از آنجایی که خانواده اندرو به پول نیاز داشتند، او بلافاصله برای کار به یک کارخانه پنبه رفت. اگرچه اندرو نتوانست به مدرسه برود، اما یک پسر باهوش و سخت کوش بود و در اوقات فراغت خود کتاب می‌خواند. اندرو هرگز فراموش نکرد که این کتاب‌ها برای آموزش وی چقدر مهم بودند و بعداً بودجه قابل توجهی به ساختمان کتابخانه‌های عمومی اهدا نمود. او خیلی زود به عنوان یک پیام رسان تلگراف شغلی پیدا کرد. وی همچنین کد مورس را مطالعه کرده و هر زمان که این فرصت داشت با تجهیزات تلگراف تمرین می‌کرد. در سال ۱۸۵۱ او به شغل اپراتور تلگراف ارتقا یافت.

در سال ۱۸۵۳، کارنگی در راه آهن مشغول به کار شد. او راه خود را پیش گرفت و با کوشش زیاد سرانجام به سمت سرپرستی انتخاب شد. همان‌طور که کارنگی درآمد بیشتری کسب می‌کرد، تصمیم گرفت پول خود را به جای خرج کردن سرمایه گذاری کند. وی در حوزه‌های مختلف مانند آهن، پل و نفت سرمایه گذاری کرد. بسیاری از سرمایه گذاری‌های او موفقیت آمیز بود و او همچنین با مردان مهم و قدرتمند روابط تجاری زیادی برقرار کرد. در سال ۱۸۶۵، کارنگی اولین شرکت خود را با نام شرکت Keystone Bridge تأسیس کرد. او بیشترین تلاش خود را در بخش راه آهن انجام می‌داد. وی با استفاده از ارتباطات خود با شرکت‌های راه‌آهن توانست پل‌های زیادی بسازد و اتصالات راه‌آهن ساخته شده توسط شرکت خود را بفروشد. کارنگی تجارت خود را طی چند سال آینده گسترش داد و کارخانه‌هایی را در سراسر آمریکا ساخت.

یکی از نقاط درخشان زندگی کارنگی تصمیم به سرمایه گذاری در صنعت فولاد بود. او می‌دانست که پل‌ها، خطوط ریلی، ساختمان‌ها و کشتی‌ها با فولاد دوام بیشتری دارند و در آینده نیاز به فولاد افزایش می‌یابد. او همچنین از فرآیند جدید ساخت فولاد به نام فرآیند Bessemer مطلع شد که باعث می‌شد فولاد سریع‌تر و ارزان‌تر از گذشته ساخته شود. او شرکت فولاد کارنگی را تشکیل داد و تعدادی زیادی از کارخانه‌های بزرگ فولاد را تشکیل داد که باعث شد درصد زیادی از بازار جهانی فولاد را در اختیار داشته باشد. در سال ۱۹۰۱، کارنگی با بانکدار مشهور جی پی مورگان شرکت یو اس استیل US Steel را تشکیل داد که بزرگ‌ترین شرکت در جهان در زمان خود بود.

زندگی کارنگی رشد و قدرت یافتن یک مهاجر فقیر اسکاتلندی به یکی از ثروتمندترین مردان جهان را نشان می‌دهد. اندرو کارنگی احساس می‌کرد که ثروتمند شدن فقط اولین بخش زندگی اوست و حالا که ثروتمند شده بود، تصمیم گرفت سرمایه خود را در کارهای خیریه صرف کند. یکی از بخش‌های مورد علاقه وی کتابخانه‌ها بود و وی مجموعاً سه هزار کتابخانه را در آمریکا و خارج از آن به خصوص اسکاتلند که سرزمین پدری‌اش بود ساخت. او همچنین برای کمک به آموزش و پرورش و ساخت دانشگاه کارنگی ملون در پیتسبورگ اقدام کرد. کارنگی در ۱۱ اوت سال ۱۹۱۹ در لنوکس ماساچوست درحالی که بخش عمده ای از ثروت خود را به خیریه واگذار کرده بود درگذشت.