خودکشی

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

خودکشی یکی از معضلات بهداشت روان است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، خودکشی سومین علت مرگ در افراد ۱۵ تا ۴۴ ساله است و هر ساله یک میلیون نفر براثر خودکشی می‌میرند.

خودکشی اثر الکساندر گابریل دِکمپس فرانسوی

میزان خودکشی در طی ۵۰ سال اخیر سیر صعودی داشته است و پیش‌بینی می‌شود که به ۱/۵۳ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ برسد. هر چند مقولۀ خودکشی در کشورهای توسعه یافته مورد توجه بیشتری واقع شده است، ولی در کشورهای در حال توسعه مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. طبق برآورد، هر بار اقدام به خودکشی، خطر خودکشی موفق را تا ۳۲ درصد افزایش می‌دهد. صرف نظر از سن، در تمامی کشورهای دنیا به جز چین، احتمال اقدام به خودکشی مردها چهار برابر زن‌ها است.

علل خودکشی

مطالعه دلایل خودکشی به صورت گسترده درحال انجام است. خودکشی را می‌توان نتیجه تعامل پیچیده عوامل پزشکی، اجتماعی و خانوادگی دانست. بررسی‌ها نشان داده است که علل اقدام به خودکشی متفاوت بوده و می‌توان آن را در سه حیطه بیماری‌های روانی، مسائل اجتماعی و مشکلات جسمی جای داد. در هر حیطه دلایل مختلفی را می‌توان بیان کرد. برای مثال در حیطه اجتماعی، مسائلی چون مشکلات خانوادگی و اقتصادی، شکست تحصیلی، مشکلات زناشویی بین همسران و مسائل عاطفی نسبت به جنس مخالف در جوان‌ترها جلب توجه می‌کند.

در حوزه روانشناسی نیز تلاش‌های زیادی برای تبیین علت‌های خودکشی انجام شده است. مثلاً آلبرت الیس بر این باور است که مردم به گونه­‌ای بی­‌نظیر عقلانی و غیرعقلانی هستند و مشکلات آن­‌ها بیش­تر برآمده از ادراک تحریف شده و تفکر غیرمنطقی است و راهکار غلبه بر مشکلات آن­‌ها، همانا از راه بهبود تفکر و دریافت ادراکی آن­‌هاست. الیس بر این باور بود که رفتار می­‌تواند شناخت و هیجان انسان را تغییر دهد و شناخت نیز می­‌تواند رفتار و هیجان را تحت تاثیر قرار دهد.