دیوید شویمر

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

دیوید شویمر با نام کامل دیوید لاورنس شویمر (David Lawrence Schwimmer) زاده ۲ نوامبر ۱۹۶۶ در نیویورک، بازیگر و صداپیشه مشهور آمریکایی است.

Daneshwiki-David-Schwimmer.jpg

عمده شهرت دیوید شویمر به دلیل بازی در نقش راس گلر در سریال دوستان است. وی در این سریال نقش یک دانشمند دیرینه شناس را بازی می‌کرد و به خصوص در فصول ابتدایی سریال نقش درخشانی داشت. دیوید شویمر از جمله بازیگرانی بود که پس از سریال دوستان در فیلم‌های زیادی ایفای نقش کرد.

زندگینامه دیوید شویمر

دیوید شویمر در ۲ نوامبر سال ۱۹۶۶ در منطقه کوئینز در نیویورک به دنیا آمد. زمانی که دیوید دو ساله بود خانواده او به لس آنجلس نقل مکان کردند. وی تحصیلات دبیرستان خود را در منطقه بورلی هیلز دنبال کرد و در این دوره به بازی در نمایش‌های مدرسه پرداخت. وی پس از اتمام دبیرستان وارد دانشگاه نورث‌وسترن در ایلینویز شد و با مدرک لیسانس تئاتر در سال ۱۹۸۸ فارغ التحصیل شد. پس از اتمام تحصیلات، شویمر یک کمپانی تئاتر را در شیکاگو تاسیس کرد و تلاش کرد به عنوان بازیگر خود را مطرح کند. در نهایت او در فیلم‌های کوتاهی مانند عبور از پل (۱۹۹۲) و گام (۱۹۹۳) بازی کرد و در چند نقش فرعی و کوتاه در فیلم‌هایی مانند گرگ (۱۹۹۴) نیز به ایفای نقش پرداخت.

سریال دوستان

دیوید شویمر در سال ۱۹۹۴ به پروژه سریال دوستان پیوست که قرار بود توسط شبکه ان بی سی پخش شود. این سریال به سرعت به محبوبیت رسید و دیویر شویمر به دلیل بازی در نقش راس گلر مشهور شد. در چند فصل اول سریال دوستان دیویر شویمر بیشترین نقش را داشت و اولین بازیگری بود که برای این سریال انتخاب شده بود. او در همان فصل اول سریال نامزد دریافت جایزه امی شد و بازی وی تحسین‌های بسیاری به دنبال داشت. سریال دوستان شش بازیگر اصلی خود را یک شبه به ستاره‌های هالیوود تبدیل کرد و آن‌ها فرصت بازی در فیلم‌ها و سریال‌های بیشتری را به دست آوردند. شویمر پس از این سریال نسبت به بازیگران دیگر، فیلم‌های بیشتری را بازی کرد و از شهرت خود در این سریال نهایت استفاده را کرد. دیوید شویمر به دلیل بازی در سریال دوستان به همراه پنج بازیگر دیگر این سریال دستمزدهای کلانی دریافت کرد، به صورتی که این شش بازیگر در سه فصل پایانی برای هر قسمت مبلغ یک میلیون دلار حقوق دریافت می‌کردند.

دیوید شویمر در کنار سایر بازیگران سریال دوستان

پس از سریال دوستان

شویمر در طول سریال دوستان و پس از پایان آن در تعداد زیادی فیلم به عنوان بازیگر، صداپیشه و کارگردان به فعالیت پرداخت. شویمر در سال ۱۹۹۶ در فیلم نعش کش بازی کرد که فیلم نسبتاً ضعیفی بود و با ۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری، تنها ۸ میلیون دلار در گیشه فروش داشت. شویمر در سال ۱۹۹۷ در سریال مردان سینه‌دار، در سال ۱۹۹۸ در فیلم بوسیدن یک احمق و در سال ۱۹۹۸ نیز در فیلم شش روز هفت شب بازی کرد. درحالی که این فیلم‌ها با شکست‌های پی در پی در گیشه و کارنامه بازیگری شویمر همراه بودند، وی همچنان سوار برقطار شهرت سریال دوستان بود.

در سال ۲۰۰۱ شویمر نقشی کوتاه در مینی سریال ده قسمتی جوخه برادران داشت که یک نقش منفی بود و مورد توجه قرار گرفت. وی در این فیلم نقش سروان هربرت سوبل را بازی کرد و توانست در بخش بهترین نقش مکمل مرد، جایزه ستلایت را به دست آورد. او در سال ۲۰۰۵ به تیم صداپیشگان انیمیشن ماداگاسکار پیوست و در سه قسمت این انیمیشن یعنی ماداگاسکار (۲۰۰۵)، ماداگاسکار: فرار به آفریقا (۲۰۰۸) و ماداگاسکار ۳: تحت تعقیب‌ترین‌های اروپا (۲۰۱۲) در نقش ملمن صحبت کرد که یک موفقیت بی‌نظیر در گیشه به همراه داشت. دیوید شویمر در این دوران دو فیلم با نام‌های فرار کن پسر چاق فرار کن (۲۰۰۷) و اعتماد (۲۰۱۰) را کارگردانی کرد.

دیوید شویمر در سال ۲۰۱۶ در سریال محبوب «مردم علیه او. جی. سیمپسون: داستان جنایی آمریکایی» بازی کرد. این سریال برنده جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی کوتاه گلدن گلوب شد و ۹ جایزه امی را نیز کسب کرد. شویمر نیز به دلیل بازی در این سریال نامزد کسب جایزه امی شد اما نتوانست آن را به دست بیاورد. آخرین فیلمی که دیوید شویمر در آن به ایفای نقش پرداخته است فیلم رختشویخانه (The Laundromat) به کارگردانی استیون سودربرگ محصول سال ۲۰۱۶ است که یک فیلم در ژانر درام است.

زندگی شخصی

دیوید شویمر در سال ۲۰۱۰ با عکاس بریتانیایی با نام زویی باکمان ازدواج کرد. دختر آن‌ها با نام کلئو در ماه می سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد. این دو در سال ۲۰۱۷ از یکدیگر جدا شدند. یکی از نکات مربوط به زندگی دیوید شویمر این بود که وی به شدت از محبوب شدن گریزان بود و تا حد امکان از حضور در مکان‌های عمومی امتناع می‌کرد. وی همچنین تنها بازیگر سریال دوستان بود که سیگار نمی‌کشید و در برخی فعالیت‌های مدنی مرتبط با ضد نژادپرستی و دفاع از حقوق کودکان و زنان نقش داشته و دارد.