لئوناردو داوینچی

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

لئوناردو داوینچی (زاده ۱۵ آوریل ۱۴۵۲ در آنشیانو در نزدیکی وینچی در فلورانس ایتالیا و در گذشته در تاریخ ۲ مه ۱۵۱۹ در کلوکس فرانسه) نقاش، مجسمه ساز، معمار و مهندس ایتالیایی بود.

لئوناردو داوینچی

نبوغ داوینچی در حوزه‌های مختلف شاید بیش از هر چهره دیگری آرمان اومانیستی دوره رنسانس را به نمایش گذاشته‌ است. دو تابلو شام آخر در سال ۱۴۹۵ تا ۱۹۴۸ و مونالیزا در سال ۱۵۰۳ تا ۱۵۱۹ از محبوب‌ترین و تأثیرگذارترین نقاشی‌های دوره رنسانس هستند. دست نوشته‌های وی تحقیقات علمی و اختراعات مکانیکی را نشان می‌دهند که قرن‌ها از زمان خود داوینچی جلوتر بوده‌است.

شهرت منحصر به فردی که لئوناردو در طول زندگی خود از آن برخوردار بود و در طول تاریخ نیز بی‌رقیب بوده‌است شاید به دلیل علاقه وی به دانش بود که تمام تفکر و رفتار او را هدایت می‌کرد. او توسط بسیاری از افراد به عنوان یکی از با استعدادترین و باهوش‌ترین افراد در تمام دوران شناخته می‌شود.

زندگی داوینجی

لئوناردو در ۱۵ آوریل ۱۴۵۲ در شهر وینچی ایتالیا متولد شد. از کودکی او اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما مشخص است که وی پدری ثروتمند با تعداد زیادی همسر داشته‌ است. او در حدود ۱۴ سالگی شاگرد یک هنرمند مشهور به نام وروکوشیو شد و این زمانی است که او شروع به یادگیری هنر و نقاشی کرد.

آثار داوینچی

غیر از نقاشی‌های مشهوری که داوینچی کشیده‌است و عمده شهرت وی به سبب آن‌هاست، دست نوشته‌های داوینچی مملو از طرح‌های خارق‌العاده در موضوعات مختلفی است. این دست نوشته‌ها بیش از ۱۳ هزار صفحه را شامل می‌شوند و طرح‌های اولیه بسیاری از اختراعات امروزی مانند هلیکوپترها، ماشین‌های جنگی و آلات موسیقی در بین این نوشته‌ها دیده می‌شود. همچنین طرح‌هایی مربوط به آناتومی، عضلات، تاندون‌ها و اسکلت انسان نیز بسیار قابل توجه هستند. البته لئوناردو فقط آناتومی انسان را مطالعه نمی‌کرد بلکه علاقه زیادی به اسب‌ها، گاوها، قورباغه‌ها، میمون‌ها و حیوانات دیگر داشت.

نقاشی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی

حقایقی جالب در مورد لئوناردو داوینچی

  • اصطلاح «مرد رنسانس» به معنای کسی است که در همه چیز خوب است، اولین بار به داوینچی اطلاق شده‌است.
  • برخی ادعا می‌کنند که او دوچرخه را اختراع کرده‌ است.
  • او بسیار منطقی بود و هنگام تحقیق درباره موضوعی از روندی مانند روش علمی استفاده می‌کرد.
  • طرح مرد ویترویوسی وی روی سکه یورو ایتالیا نقش بسته‌ است.
  • برخلاف برخی از هنرمندان، لئوناردو در همان زمان که هنوز زنده بود به خاطر نقاشی‌هایش بسیار مشهور بود.