لئونید برژنف

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

لئونید برژنف زاده 19 دسامبر 1906 در کامنکا در اوکراین امروزی و در گذشته 10 نوامبر 1982 در مسکو، سیاست‌مدار و رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی بود.

Leonid-brezhnev.jpg

لئونید برژنوف به مدت 18 سال در اوج جنگ سرد از 1964 تا 1982 رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود. برژنف پس از خروشچف رهبری شوروی را در دست گرفت و اقداماتی که وی به منظور از میان بردن اثرات ژوزف استالین آغاز کرده بود را متوقف کرد. اگرچه برژنف دیکتاتوری را در دستور کار قرار داد اما در این زمینه هرگز به پای استالین نرسید.

پیوستن به حزب کمونیست و رشد

لئونید به عنوان یک جوان در ابتدا به جلسات حزب کمونیست علاقمند شد و در سال 1929 به صورت رسمی عضو این حرب شد. پس از پاکسازی بزرگ ژورف استالین در اواخر دهه 1930، بسیاری از مقامات حزب کمونیست از بین رفته یا برکنار شدند و در همین زمان برژنف به سرعت در حزب کمونیست رشد کرد. در طول جنگ جهانی دوم وی به عنوان افسر عازم جبهه جنگ شد. وی در طول جنگ به پیشرفت‌اش در حزب کمونیست ادامه داد و با نیکیتا خروشچف از رهبران قدرتمند حزب ارتباط نزدیک برقرار کرد. برژنف در سال 1946 از ارتش جدا شد و در زمانی که خروشچف به رهبری اتحاد جماهیر شوروی رسید او به یکی از اعضای بانفوذ حزب تبدیل شد و در نهایت در سال 1964 با کنار زدن خروشچف به صورت رسمی رهبر شوروی شد.

دوره رهبری لئونید برژنف

دوره رهبری برژنف به دلیل سرکوب شدید داخلی و ساخت گسترده تسلیحات هسته‌ای که هزینه‌های زیادی به اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی تحمیل کرد مشهور است. در دوره برژنف مسابقه تسلیحاتی شوروی و آمریکا به بالاترین سطح رسید. از جمله اقدامات دیگر وی حمایت گسترده از ویتنام شمالی در جنگ ویتنام و اشغال افغانستان بود، که مورد دوم به یکی از افتضاحات تاریخ شوروی تبدیل شد.

یکی از علائق برژنف دریافت مدال بود و به همین دلیل در طول دوران رهبری‌اش، بیش از 100 مدال به خودش اهدا کرد. با وجود ویرانی اقتصاد شوروی در زمان رهبری برژنف، بسیاری از مردم کشور او را به دلیل تبدیل شوروی به یکی از دو ابرقدرت جهان ستایش می‌کردند.