نیکولا تسلا

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو

نیکولا تسلا (Nikola Tesla) زاده ۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶ و درگذشته ۷ ژانویه ۱۹۴۳ دانشمند و مخترع بزرگ اهل کرواسی و یکی از چهره‌های جنجال برانگیز علم در قرن بیست و یک بود.

Daneshwiki-Nikola-Tesla.jpg

وی به دلیل اختراعات شگفت انگیز خود که در برخی از موارد دهه‌ها از زمان خودش جلوتر بودند شناخته شده است. تسلا مخترع سیم پیج تسلا و جریان برق متناوب (AC) و همچنین کاشف میدان مغناطیسی در حال چرخش بود. سیستم الکتریکی جریان متناوب (AC) امروزه سیستم برقی غالب در سراسر جهان است.

زندگینامه نیکولا تسلا

نیکولا تسلا در ۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶ در کشور کرواسی امروزی که آن زمان جزئی از امپراتوری اتریش بود متولد شد اما در اصل از نژاد صرب‌ها بود. وی یکی از پنج فرزند خانواده بود. پدرش میلوتین تسلا یک کشیش ارتدوکس صربستانی و نویسنده بود و برای کشیش شدن نیکولا وی را تحت فشار زیادی قرار می‌داد. با این حال تسلا به علم علاقه داشت. یکی از دلایل علاقمندی وی به علم نقش مادرش بود که نیکولا را تشویق به ساخت و آشنایی با چیزهای مختلف می‌کرد. نیکولا در دهه ۱۸۷۰ به بوداپست نقل مکان کرد و در اداره تلفن مشغول به کار شد. در بوداپست بود که ایده موتور القایی به ذهن‌اش رسید، اما پس از چند سال تلاش ناموفق برای جلب توجه دیگران به اختراع خود، در سن ۲۸ سالگی تصمیم گرفت اروپا را به مقصد آمریکا ترک کند.

وی در سال ۱۸۸۴ به ایالات متحده مهاجرت کرد و مدت کوتاهی با توماس ادیسون کار کرد. او چندین حق ثبت اختراع خود از جمله موارد مربوط به برق AC خود را به جورج وستینگهاوس فروخت و در نهایت وستینگهاوس با غلبه بر ادیسون، جریان برق متناوب (AC) را در آمریکا و سپس در سراسر دنیا اشاعه داد.

نیکولا تسلا در ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳ در سن ۸۶ سالگی درگذشت. وی بیشتر ثروت خود را صرف کشفیات علمی خود کرده بود و بنابراین سال‌های پایانی زندگی خود را در فقر گذراند.

نیکولا تسلا در مقابل توماس ادیسون

در سال ۱۸۸۴ تسلا وارد آمریکا شد و همکاری خود با توماس ادیسون که در آن زمان به شهرت رسیده بود را آغاز کرد. ادیسون درحال کار بر روی جریان برق مستقیم DC بود و این جریان درحال تبدیل به استاندارد پایه برق در آمریکا بود. ادیسون تسلا را استخدام کرد و این دو به صورت خستگی ناپذیری در کنار هم برای پیشبرد اختراعات ادیسون همکاری کردند. چند ماه بعد این دو به دلیل تضادهایی که به عقیده مورخین بیشتر مربوط به شخصیت متفاوت‌شان بود از یکدیگر جدا شدند. این دو بعدها به دشمنان سرسخت یکدیگر تبدیل شدند.

اختراعات نیکولا تسلا

تسلا در طول زندگی خود ایده‌های بسیاری ارائه داد که اکثر آن‌ها به‌طور رسمی توسط سایر مخترعین ثبت شدند از جمله طراحی و توسعه دینام‌ها و موتور القایی. او همچنین در زمینه کشف فناوری رادار، فناوری اشعه ایکس، کنترل از راه دور و چرخش مغناطیسی پیشگام بود و بسیاری از دستگاه‌های مرتبط با برق AC را نیز طراحی و توسعه داد.

جریان متناوب (AC)

بدون تردید بزرگ‌ترین اختراع تسلا سیستم الکتریکی جریان متناوب (AC) بود که به سرعت به سیستم برتر قرن بیستم در زمینه انرژی تبدیل شد و از آن زمان تاکنون استاندارد جهانی است. در سال ۱۸۸۷، تسلا بودجه لازم برای تاسیس شرکت جدید الکتریکی خود را به دست آورد و تا پایان آن سال، وی چندین اختراع در زمینه برق AC ثبت کرد. سیستم AC تسلا به زودی مورد توجه مهندس و بازرگان مشهور آمریکایی یعنی جورج وستینگهاوس قرار گرفت که به دنبال راه حلی برای تأمین برق کشور با برق از راه دور بود. وی با اعتقاد بر اینكه اختراعات تسلا به وی در رسیدن به این هدف كمك می‌كند، در سال ۱۸۸۸ حق اختراعات تسلا را به مبلغ ۶۰٬۰۰۰ دلار خریداری كرد. با افزایش علاقه به سیستم AC، تسلا و وستینگهاوس با توماس ادیسون که قصد فروش سیستم جریان مستقیم (DC) را داشت به رقابت پرداختند. ادیسون شروع به تبلیغات منفی بر علیه برق AC کرد اما در نهایت سیستم AC توانست بر سیستم DC غلبه کند.

نیروگاه برق آبی

در سال ۱۸۹۵، تسلا نخستین نیروگاه‌های برق آبی AC در ایالات متحده را در آبشارهای نیاگارا طراحی کرد. در سال بعد، این برق را به شهر بوفالو در نیویورک منتقل کرد که به عنوان یک شاهکار در سراسر جهان تبلیغ شد و در ادامه برای تبدیل شدن برق AC به سیستم غالب برق جهان کمک کرد. با این حال به نظر می‌رسد که بیشتر این داستان‌ها صحیح نیستند و به دلیل هوش زیاد و شخصیت سخت کوش تسلا، برخی افراد او را عجیب و غریب می‌دانستند.

داستان‌های اسرارآمیز درباره نیکولا تسلا

شخصیت نیکولا تسلا همواره به عنوان یک فرد اسرار آمیر معرفی شده است. داستان‌های زیادی درباره زندگی او وجود دارد مانند اینکه او بیشتر از دو ساعت در روز نمی‌خوابید و از اختلالات روانی رنج می‌برد. در فیلم پرستیژ ساخته کریستوفر نولان در سال ۲۰۰۶، یکی از شخصیت‌های فیلم به نام رابرت به نزد تسلا می‌رود تا به او در ساخت ماشین انتقال انسان از یک نقطه به نقطه دیگر کمک کند.

منابع

  • biography.com
  • britannica.com