اکسپرسیونیسم: تفاوت بین نسخه‌ها

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «'''اکسپرسیونیسم''' یا هیجان نمایی (به انگلیسی: Expressionism) جنبشی هنری و ادبی بود که...» ایجاد کرد)
(بدون تفاوت)

نسخهٔ ‏۹ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۰۳

اکسپرسیونیسم یا هیجان نمایی (به انگلیسی: Expressionism) جنبشی هنری و ادبی بود که در اوایل قرن بیست و یکم و به طور دقیق از سال ۱۹۰۵ در آلمان آغاز گردید و تا اواسط این قرن به نفوذ خود در سراسر اروپا ادامه داد.

نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک در سال ۱۸۹۳

اکسپرسیونیسم به صورت همزمان در چندین شهر آلمان و در پاسخ به توجه بیش از حد بر خرد و منطق در مقابل احساسات شکل گرفت. همچنین این جنبش پاسخی به جنبش امپرسیونیسم و هنر دانشگاهی بود. هنرمندان بزرگی چون وینسنت ون گوگ، ادوارد مونک و جیمز انسور به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر شکل گیری این جنبش تاثیر زیادی داشتند. آنان در نقاشی‌های خود از رنگ‌های تند و قوی برای نشان دادن حالت‌های روانی و اضطراب خود استفاده می‌کردند. این جنش در بین سال‌های ۱۹۰۵ تا ۱۹۲۰ سراسر قاره اروپا را درنوردید و در طول قرن بیست و یکم نیز بر هنر در اروپا و به خصوص آلمان تاثیر گذاشت. اکسپرسیونیسم به تدریج سبب شکل گیری جنبش دیگری با نام اکسپرسیونیسم انتزاعی یا اکسپرسیونیسم آبستره شد و در نهایت به نئو اکسپرسیونیسم در دهه ۱۹۸۰ انجامید.

ایده‌های اصلی

ایده اولیه و اصلی اکسپرسیونیسم این بود که نقاشان باید به جای کشیدن نقاشی‌های واقع‌گرایانه و بی‌ارزش از اشیاء و رویدادهای عادی زندگی، باید بر روی نشان دادن احساسات و هیجانان‌های انسا‌ها تمرکز کنند. پس از شکل گیری جنبش هنری اکسپرسیونیسم معیارهای جدیدی برای ارزیابی و داروی آثار هنری پدید آمد. پیش از این جنبش آثار هنری براساس پدیده‌های بصری دنیای بیرون مورد سنجش قرار می‌گرفتند اما در این جنبش شخصیت و احساسات درونی هنرمند معیار سنجش کیفیت آثار بود.

هنرمندان اکسپرسیونیسم معمولاً در به تصویر کشیده سوژه‌های خود، نوسان، برآمدگی، انحنا و رنگ‌های اغراق آمیز را به کار می‌بردند. این تکنیک‌ها برای انتقال وضعیت احساسی هنرمند در واکنش به نگرانی‌های دنیای مدرن بسیار موثر بود. همچنین آنان از رنگ‌های جسورانه برای انتقاد اجتماعی استفاده می‌کردند.

هنرمندان تاثیر گذار

ادوارد مونک (۱۸۶۳ تا ۱۹۴۴) نقاش نروژی و از تاثیرگذارترین هنرمندان جنیش اکسپرسیونیسم بود. تابلو نقاشی جیغ مشهورترین نقاشی ادوارد مونک و شاید جنبش اکسپرسیونیسم بود. او در این نقاشی و آثار دیگر خود سعی کرده است احساسات درونی خود را که شاید زشت و نامناسب نیز بوده‌اند به مخاطبان خود انتقال دهد. این نقاشی به نوعی نشان دهنده اضطرابی بود که ادوارد مونک از آن رنج می‌برد.

از دیگر هنرمندان سرشناس این سبک می‌توان به واسیلی کاندینسکی روسی، اسکار کوکوشکا از اتریش و چند هنرمند آلمانی از جمله ارنست بارلاخ، امیل نولده، فرانسیس بیکن، مکس بکمن و کته‌کل ویش اشاره کرد.