ترس: تفاوت بین نسخه‌ها

از دانش ویکی
پرش به: ناوبری، جستجو
(صفحه‌ای تازه حاوی «'''ترس''' (به انگلیسی: Fear) یکی از هیجان‌های اصلی در انسان و موجودات زنده...» ایجاد کرد)
 
جز
 
سطر ۷: سطر ۷:
 
== علائم ترس ==
 
== علائم ترس ==
  
'''علائم بیوشیمیایی:''' ترس یک احساس طبیعی و مکانیسم بقا است. هنگامی که با تهدیدی روبرو می‌شویم بدن ما واکنش‌های جسمانی از خود نشان می‌دهد که شامل تعریق، افزایش ضربان قلب و سطح بالای آدرنالین است.
+
'''علائم بیوشیمیایی:''' ترس یک احساس طبیعی و مکانیسم بقا است. هنگامی که با تهدیدی روبرو می‌شویم بدن ما واکنش‌های جسمانی از خود نشان می‌دهد.
'''
+
 
علائم روانی:''' از آنجا که ترس شامل واکنش‌های شیمیایی در مغز است می‌تواند احساسات خاصی را در ما ایجاد کند که شامل هراس و واکنش منفی روانی است.
+
'''علائم روانی:''' از آنجا که ترس شامل واکنش‌های شیمیایی در مغز است می‌تواند احساسات خاصی را در ما ایجاد کند که شامل هراس و واکنش منفی روانی است.
  
 
[[رده:روانشناسی]]
 
[[رده:روانشناسی]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۸ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۴۵

ترس (به انگلیسی: Fear) یکی از هیجان‌های اصلی در انسان و موجودات زنده دیگر است و احساسی است که بر اثر تهدیدات مشخص در محیط افراد برانگیخته می‌شود. عبور با سرعت بالای یک ماشین، حرکت یک عنکبوت روی دست یا ترس از وقوع یک سرقت مثال‌هایی عادی از ترس است.

ترس به‌عنوان یک علامت هشداردهنده برای آسیب قریب‌الوقوع جسمانی یا روانی عمل می‌کند و به‌صورت انگیختگی سیستم عصبی خودمختار آشکار می‌شود. فرد ترسیده می‌لرزد، عرق می‌ریزد، به دور و بر خود نگاه می‌کند و برای محافظت از خود، احساس تنش عصبی می‌کند. سیستم هیجانی ما از طریق تجربه­ ترس، آسیب پذیری را به ما اطلاع می‌دهد. انگیزه­ محافظت، با گریز یا عقب نشینی از منبع ترس آشکار می‌شود. گریختن، بین خود و چیزی که فرد از آن می‌ترسد، فاصله­ جسمانی (یا روانی) ایجاد می‌کند.

ترس از جنبه­ مثبت می‌تواند برای یادگیری پاسخ‌های مقابله کردن جدید که از همان ابتدا فرد را از روبه رو شدن با خطر دور می‌کند، حمایت انگیزشی تأمین کند. ترس درباره­ آسیب پذیری ما هشدار می‌دهد و در ضمن، یادگیری را تسهیل و مقابله کردن را فعال می‌کند.

علائم ترس

علائم بیوشیمیایی: ترس یک احساس طبیعی و مکانیسم بقا است. هنگامی که با تهدیدی روبرو می‌شویم بدن ما واکنش‌های جسمانی از خود نشان می‌دهد.

علائم روانی: از آنجا که ترس شامل واکنش‌های شیمیایی در مغز است می‌تواند احساسات خاصی را در ما ایجاد کند که شامل هراس و واکنش منفی روانی است.